Anketler

Bugüne kadar vücudunuzda en sık hangi bölgede ağrı yaşadınız?

Sonuçlar

Renkli bir tedavi yöntemi: Bantlama(taping)

Elastik Bantlama(taping) yaklaşık 25-30 yıl önce geliştirilmiş fakat Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda tanınmış özel bir bantlama yöntemidir. Bel-boyun ve sırt ağrıları gibi çok sık rastlanan sağlık problemleri yanında ortopedik ve nörolojik problemler ile cerrahi sonrasında da kullanılabilen bir tedavi seçeneğidir. 

Elastik bantlama uygulamalarının temelde iki amacı vardır:
· Ağrısız ve daha kolay hareket edebilmeyi sağlamak, 
· Yumuşak doku iyileşmesini desteklemek

Bantlama bir tedavi yöntemi olarak, yıllardır fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarında tercih edilmiştir, özellikle sporcu sağlığı ve koruyucu yaklaşımlar alanında bilinen bu tedavi şekli pek çok farklı malzeme ile uygulana gelmiştir.

Elastik Bantlama’da kullanılan bantların özellikleri nelerdir?

Piyasada bir çok farklı isim ile satılan bu bantların en bilinenin Kinesiotape’dir. Aynı özelliğe sahip K-tape, BB-Tape, Kinesiology gibi özel adı ile anılan bu bantlar oldukça ince ve hassas dokunmuş pamuklu bir malzemeden imal edilmiştir.
Bu bant, yapışkan yüzeyde bulunan özel hava kanalları sayesinde çok hızlı şekilde kuruduğundan, ıslanma ve terleme durumunda dahi cilt üzerinde kalabilmektedir.

Bant cilt üzerine yapıştırılmış halde iken duş almak yâda uygulama bölgesini yıkayabilmek mümkündür.
Bant uygulamanın yapıldığı cildin yapısı ve ortam koşullarına bağlı olmak üzere uygulama bölgesinde çıkmaksızın 3 ila 7 gün kalabilmektedir. 

Bandın en önemli özelliklerinden biri de cildin esneme kapasitesine uyumlu oluşudur, bu özellik sayesinde, bant hareket halinde iken ciltte oluşan gerilme ve gevşemelere uyum sağlayabilmektedir. 

Bu bantlama yönteminin etkileri nasıl oluşur?

Vücutlarımız hareket etmek üzere tasarlanmıştır ve bu hareketin temel unsurları kas-iskelet-sinir sistemidir. Kaslar, iskelet dokusuna yapışmış halde bulunur ve normal koşullarda kasılıp gevşeme yolu ile hareketi doğururlar. 
Eğer bir kas çok uzun süre gevşemeksizin çalışmak durumunda kalır ya da kapasitesinin üzerinde çalışma durumunda kalırsa kas dokusunda küçük ya da büyük boyutlarda yaralanmalar oluşur. 

Bantlama(Taping) teorik olarak, cildi yukarı kaldırıp deri ile kasların arasındaki boşluğu arttırmakta ve bölgede yaralanma yada hastalık sonucu oluşan baskıyı hafifletmektedir.

Yaralanma bölgesindeki baskının azalması bölgede ki kan dolaşımın artışı ile sonuçlanmaktadır. Azalan gerginlik ve hassasiyet neticesinde deri altında var olan ağrı alıcılarının uyarılmasını önlenmiş olur ve ağrısız hareket imkânı sağlanmış olur. 

Tekniğin temel amacı ağrısız harekete destek olmak ve bu yolla iyileşmeyi hızlandırmaktır. 

· Bantlama(Taping) yöntemi kasların çevresine yada üzerine gerektiği şekilde yapıştırıldığında kasların çalışmasına yardımcı olabileceği gibi kasların aşırı çalışmasını önleyebilmektedir. 
-Ağrılı eklemlerin fonksiyonel bir destekle hareket etmelerini sağlayabilir, yorgun yada zayıf kasların çalışmasına destek olabilirsiniz. 
· Uygulamalarda yer alan düzeltme teknikleri ile vücuttaki dokuları destekleyebilir böylece kişinin daha erken dönemde ağrısız şekilde hareket edebilmesini sağlarken doku iyileşmesini hızlandıracak etkiler oluşturabilirsiniz. 
· Bantlama(taping) uygulamaları temel olarak sinir sistemi, kas iskelet sistemi ve dolaşım sistemi üzerine etki etmektedir, özellikle kas dokusunun vücut fonksiyonları ve metabolizması üzerindeki önemi göz önüne alındığında uygulamanın iyileşmeye ve ağrısız harekete olan katkısı iyileşmenin hızlandırılmasında oldukça önemli bir unsur olarak ön plana çıkacaktır. 
Bantlama(
taping) hangi problemlerde kullanılabilir?
Son derece esnek ve etkin kullanım şekli ile baştan ayağa pek çok problemin tedavisinde tek başına yada yardımcı bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilmektedir
· Çeşitli sebeplerden kaynaklanan bel-sırt-boyun ağrıları, 
· Kireçlenme, romatizmal hastalıklar veya bir yaralanma sonucu gelişen kalça, diz, ayak-ayak bileği ağrıları ile omuz, dirsek, el-el bileği ve parmakları ilgilendiren ağrılı problemler.
[ayak bileği burkulmaları, ayak tabanı ağrısı, tenisçi dirseği, karpal tünel sendromu, donuk omuz, hamilelik süresince gelişen ağrılı eklem problemleri. vb] 
· Spor yaralanmaları sonrasında yada yaralanma öncesi önleyici uygulamalar 
· Postür ve duruş bozuklukları 
· Nörolojik hastalıklarda görülen kas kuvvet yetersizlikleri ile hareket algısı ile ilgili bozukluklar 
· Cerrahi sonrası yada hamilelik süresince görülen ödem/şişlik durumlarında 
Bu yeni yöntem bugün dünyanın pek çok yerinde kullanılmakta alınan başarılı sonuçlar bilimsel verilerle desteklenmektedir. 


Bantlama(taping)’i kimler uygulayabilir?
Bantlama yönteminde bantların, hangi bölgeye, hangi tekniklerle, hangi yönde ve hangi amaçlarla uygulanacağı doğru sonuca ulaşmak açısından oldukça önemlidir. Tekniğin başarı ile uygulanması kaslar, eklemler, bağlar ve dolaşım sisteminin anatomisini bilmekten ve duruma uygun doğru teknikleri uygulamaktan geçmektedir. Bu nedenle düzenlenen uluslararası onaylı kursları almış fizyoterapistler tarafından yapılmaktadır.
 

Alanyaspor Kız Basket Takımı ve Alanyaspor Erkek Voleybol Takımı oyuncularında da bizzat yaptığım uygulamalarda sporcularımızdan çok olumlu geri bildirimler aldık. Hastalardan alinan geri bildirimlerle bantlama yönü ve gerginligi de ayarlanabilmektedir.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ…

-ileri dogru bir adim atildiginda vücudumuzda 54 cesit kas calisir.

-gülmek icin yuzumuzde 17 kas, surat asmak icin 43 kas calisir.

-gozleri acik tutarak hapsurmak imkansizdir.

-yetiskin bir insan gunde 23.000 kez nefes alir.